The Hep2O 2 Port Manifold 22mm HX92B/22W is a high-performance push-fit fitting designed for speed, reliability, and ease of use. Featuring patented In4Sure™ technology, it allows for quick connections to both plastic and copper pipe.
Read more...
Technical Specifications
Connection Size B
22mm
Connection Size A
22mm
Pipe Connection Type
Push Fit
Pipe Connector Type
Manifold
Connection Material
Polyethylene
Pipe Connection Size
22mm
Years Guaranteed
50
Type
Fittings - Tees, Branches & Manifolds
Suitable for
Water and Central Heating
Standards Met
N
Shape
Straight
Pack Quantity
5
Minimum Diameter
10mm
Maximum Pressure
18 bar
Maximum Diameter
22mm
Material
Polybutylene
Length
100mm
Diameter
10mm
Colour
White
Supplier Part Number
HX92B/22W
Range Description
Hep2O Key
Brand Name
Hep2O
Reviews
412985
Hep2O 2 Port Manifold 22mm HX92B/22W